page-image02

בשנים האחרונות חותמים יותר ויותר זוגות בישראל על הסכמי ממון במהלך הנישואין או לפניהם. הסכמים אלו דואגים לחלוקה הוגנת המסדירה את כל היבטי הממון והרכוש בין בני זוג בהתאם להעדפותיהם, ומהווים תעודת ביטוח לשנים הבאות ובמקרים של פרידה וגירושין. על כן, זוגות אשר חתמו על הסכם ממון יכולים להיות שקטים ולהמשיך במערכת יחסים מוצלחת ונטולת דאגות מבחינה זו. יחד עם זאת,

ראוי לציין כי הסכמים אלו טעונים אישור של גופים וערכאות שונות, וכי יש לעורכם באופן הוגן הדואג לכל הפרטים על מנת שלא יתעוררו קשיים ומחלוקות בעתיד. מסיבה זו, מומלץ לערוך את הסכם הממון בעזרתו של עורך דין המתמחה בדיני משפחה.

מתי חותמים על הסכם ממון

ראשית, חשוב לדעת כי בהיעדר הסכם ממון חל על בני הזוג חוק יחסי ממון, הקובע כי כל רכושם, ממונם וזכויותיהם אשר נצברו בתקופת חייהם המשותפים, יחולקו בצורה שווה אם חלילה ייפרדו או יתגרשו. מובן שהוראה זו אינה מתאימה בהכרח לכל הזוגות, ובעיקר כאשר אחד מהם מביא עימו יכולות כלכליות עודפות. על הסכם ממון ניתן לחתום בכל שלב של הקשר, בין אם מדובר בזוג שטרם נישא, בזוגות נשואים או בידועים בציבור. ואולם, על מנת לקבל תוקף משפטי חייבים הסכמי ממון טרום נישואין באישור של רשם נישואין, נוטריון, או בית משפט לענייני משפחה. מאידך, הסכמי ממון אשר נערכו במהלך הנישואין חייבים באישור בית דין רבני או בית המשפט, ובמקרה של ידועים בציבור אין הכרח באישורו של גוף כלשהו.

ביטול ההסכם

כאמור, מטרתם של הסכמים אלו הינה להבטיח את זכויותיהם ולהתוות את התנהלותם הכלכלית של בני הזוג, אך ברבות השנים מתחוללים אירועים המשנים את התמונה. במצבים חריגים עשוי בית המשפט לפסוק על שינוי סעיפים מסוימים בהסכם או אף לבטלו כליל, למשל אם הפונה הצליח להוכיח כי ההסכם נחתם תחת כפיה, בהיעדר גילוי נאות, ברמייה והטעייה, או שנעשו סטיות וחריגות משמעותיות מהכתוב בו.

הסכם לחיים משותפים

בימינו אין זה נדיר למצוא בני זוג החיים יחדיו ומקימים משפחה ללא נישואין, בין אם מסיבות אידיאולוגיות או עקב קשיים שהרשות הדתית מציבה בפניהם. רבים מאותם זוגות החיים יחדיו ומכונים ידועים בציבור בוחרים לערוך הסכם לחיים משותפים על מנת להסדיר בחוזה משפטי את חייהם המשותפים, ולהתוות באופן שקול וצודק את פרידתם אם תתרחש.

ההבדל בין הסכם ממון להסכם לחיים משותפים

הסכם ממון הינו הסכם מקובל בקרב ידועים בציבור וגם בקרב זוגות נשואים, אשר נועד להסדיר את כל ההיבטים הפיננסיים של חייהם המשותפים, ולהבטיח את מימוש מלוא זכויותיהם וחובותיהם במקרה של פרידה. ואולם, הסכם הממון אינו נותן מענה לשאר המרכיבים הכלולים בהסכם לחיים משותפים, אשר מבהיר ומסדיר את אורח החיים הייחודי בו בחרו בני הזוג, ונועד לוודא את כיבודו ומימושו.

מה כולל הסכם לחיים משותפים

כאמור, הסכם לחיים משותפים נועד להסדיר את אורחות חייהם של בני זוג ידועים בציבור במהלך חייהם המשותפים ובעת פרידתם. בדומה להסכם ממון, גם הסכם זה מתייחס לכל הקשור ברכושם וממונם, כולל הגדרת הרכוש המשותף והרכוש הנפרד, ואת אופן חלוקתו בשעת פרידה. מעבר לכך, הסכם לחיים משותפים עוסק גם בהכרה בזוגיות, באופן ניהול הבית המשותף, בכל הקשור בילדים ואופן גידולם וחינוכם, וכן בהסכמי משמורת והסדרי ראיה במקרה של פרידה. יש להדגיש כי אין נוסח אחיד של הסכם לחיים משותפים ומובן שלכל זוג נסיבות המיוחדות לו. לכן, מומלץ לפנות אל עורך דין המתמחה בדיני משפחה בכלל ובעריכת הסכמי חיים משותפים בפרט, על מנת לכתוב הסכם מקיף, מלא ושלם אשר יענה על רצונות וצרכי שני הצדדים. כמו כן, חשוב לאשר את ההסכם מול בית משפט לענייני משפחה על מנת להעניק לו תוקף משפטי, מה שמקל על ההליכים במקרים של סכסוכים או פרידות.